Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maturitní ples

Maturitní ples je společenská tradice a událost, která je spojena se zakončením vzdělání na střední škole zakončeného maturitní zkouškou. Tato událost je organizována studenty, kteří maturují.

Organizace-Průměrný ročník střední školy má čtyři třídy. V součtu zde máme velké množství studentů, které je potřeba usměrnit k produktivní činnosti. Z toho důvodu bývá volen tzv. Maturitní výbor, který tvoří jen několik studentů. Ti mají za úkol řešit komunikaci se zřizovateli plesu, prodej vstupenek a další nezbytnosti, které je potřeba vyřešit. Dle dohody jsou v maturitním výboru zástupci všech maturijících tříd přibližně ve stejném počtu.Důležitým element při zajišťování plesu je finanční stránka. Ples nemusí být vždy výdělečná činnost, proto škola nesmí zaštiťovat činnost s ním spojenou. Jako zdroj počátečního kapitálu bývá využit klub rodičů a přátel školy nebo podobná oraganizace stojící při škole. Tyto peníze jsou později vráceny z částky, která se získá prodejem vstupenek.

Důležité organizační body-výběr sálu

                                              -výběr kapely

                                              -tisk a distribuce vstupenek

                                              -zajištěních maturitních šerp

                                              -zajištění květin

                                              -sestavení zajištění programu

 

Průběh-Průběh plesu je velice různorodý, ale základní kostra zůstává zachována. Ples bývá zahájen slavnostním předtančením a přivítáním hostů moderátorem/moderátory. Další průběh závisí na tom, jak program sestavil maturitní výbor. Nesmí chybět slavnostní vítání studentů prvních ročníků, samozřejmostí je slavnostní předání maturitních šerp maturantům. Tradicí je tanec maturantů s profesory a projev maturantů, ve kterém děkují profesorskému sboru a dávají najevo svou vyspělost. Dalším tradičním projevem je projev vedení školy. V neposlední řadě si každá třída připraví třídní vystoupení, kterým se prezentuje a kterým baví hosty. Velmi oblíbenou tradicí jsou plachty. Každá třída má svůj padák nebo velkou plachtu, do které jim hosté házejí drobné peníze. Tyto peníze mohou být využity pro pozdější maturitní výdaje nebo doplní chybějící částky na zaplacení režie plesu.

 

 
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 9951
Měsíc: 168
Den: 4